
Kako djecu zainteresirati za čitanje
Vole li vaša djeca čitati knjige?
Ako se vaša djeca nalaze u onoj skupini koju treba potaknuti na čitanje, nadamo se da će vam ovi savjeti pomoći u misiji stvaranja malih čitača.
Stvorite rutinu čitanja
Navike su ključne, a usvaja ih se vremenom. Tako i čitanje treba postati navika. Ovu naviku lakše je usvojiti kada su djeca od malena uz knjigu, a neka istraživanja tvrde da nikad nije prerano početi čitati svom djetetu, što uključuje i vrijeme trudnoće.
Primjerice, stvorite rutinu da vikendom jedan dan zajedno čitate. Ako je dijete malo, možete čitati zajedno istu knjigu na način da jedan odlomak pročitate vi, a drugi vaše dijete. Ako su tinejdžeri, možete čitati u tišini svatko svoju knjigu i kasnije podijeliti dojmove. Za to vrijeme maknite vanjske distrakcije poput mobitela kako biste se što lakše posvetili čitanju. Također, ako imate neku omiljenu knjigu, i primjerena je uzrastu, možete im i to čitati, ali pazite, ako nisu zainteresirani, nemojte ih siliti. Isto tako možete se uživiti u čitanje, davati glasove likovima, sretno, tužno, veselo opisivati scene/mjesta radnje.
Čitanje je izbor, a ne prisila
Nitko ne voli raditi nešto što mu je nametnuto, a knjiga bi trebala biti posljednja stvar u životu koja nam je nametnuta. Ako vaše dijete ne voli čitati lektire, čitanje mu ide teško i potrebna mu je vježba, onda prepustite svom djetetu da samo odabere knjigu (ili strip) koju želi pročitati. Istražite što ga zanima, postoji li neki lik, osoba, tema, područje njegova interesa i ponudite mu nekoliko knjiga takve tematike. Ako ga knjiga bude zanimala, lakše će početi čitati. Zašto se ograničavati na lektire i književne klasike?
Svemir, dinosauri, auti, neki poznati sportaš ili glumac, pjevač, znanstvena fantastika…. Izbora je danas stvarno puno, a sigurno postoji nešto što će zainteresirati i vašeg tvrdoglavog mališana. Osim toga, kada odabere knjigu, pokažite interes, pričajte s njime o toj knjizi iako je Vi osobno smatrate nezanimljivom. Jer ako napokon odabere neku knjigu, a vi mu za to prigovarate time ćete napraviti veću štetu, što će dovesti do manje mogućnosti da opet odabere neku knjigu za čitanje i to podijeli s vama.
Knjige za djecu, stripovi, mange, izvor: vlastita fotografija
Promijenite format
Ako nikako ne možete zainteresirati svoje dijete za čitanje, ponudite mu alternativu – eknjiga ili audioknjiga. Ovakvi formati prenose sve što i klasična knjiga, ali možda za početak zvuče privlačnije od hrpe stranica u fizičkom obliku.
Različiti formati knjiga, izvor: vlastita fotografija
Također, nemojte zanemariti opcije poput stripova i časopisa. Možda vaše dijete želi čitati takvu vrstu literature. Danas postoji i velik izbor mangi koje su često zanimljive i zbog činjenice da se čitaju unazad. Izbjegavajte teške i komplicirane knjige koje će ih dodatno odvratiti od čitanja, a kroz priče o svom omiljenom stripu ili časopisu provest ćete ugodno popodne u povezivanju i druženju nakon pročitanog.
Slično, ako voli neku franšizu, pogotovo filmove, poput Harryja Pottera, Ratova zvijezda, Zvjezdanih staza, itd, te franšize imaju bogatu kolekciju knjiga i stripova za istražiti.
Doctor Who za fanove - knjiga i strip, izvor: vlastita fotografija
Stvar je doživljaja
Čitanje ne bi trebalo biti konačni cilj. Nakon čitanja pričajte o dojmovima, tko vam se u knjizi najviše svidio, a tko najmanje, što vam je posebno ostalo u sjećanju, što mislite o stilu pisanja, želite li čitati još knjiga iz tog serijala ili tog žanra… puno je tema o kojima možete raspraviti u svom malom obiteljskom književnom klubu. Također tako vaše dijete dodatno razvija maštu. Ako čita neki fantastični roman pitajte ga da Vam pobliže opiše kako je on to sve zamislio da izgleda, jer jedna je stvar kako to u knjizi opišu i kako mi to zamislimo. Možda na kraju odluče napisati vlastitu malu priču jer dobiju inspiraciju.
Ako u lokalnoj knjižnici ili knjižari organiziraju predstavljanja knjiga ili druženja s autorom, povedite svoje dijete na taj događaj, potaknite ga i da pita nešto autora i tako se dodatno poveže. Ovo će sigurno biti zanimljivo iskustvo, a i čitanje knjige imat će potpuno drugačiji doživljaj ako smo upoznali autora koji ju je napisao.
Nakon pročitane knjige pogledajte film ili seriju rađenu po knjizi, usporedite dojmove, što je izostalo u odnosu na knjigu, kako ste vi zamišljali likove, a kako ih je zamislio filmski producent.
Nadamo se da su vam ovi savjeti pomogli ili vas barem inspirirali na neku novu ideju kako zainteresirati svoje mališane za čitanje. Pozivamo vas da podijelite s nama savjete koje vi primjenjujete.